Aloe pro zdraví

Aloe forox mill, Aloe arborecens mill, Aloe vera

Rostlin rodu aloe existuje více druhů. Na rozdíl od aloe stromovité, kterou je možné pěstovat doma na okně, jsou aloe pravá a aloe kapská velké teplomilné keře, které se dají v našich podmínkách pěstovat pouze ve skleníku. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou. 

Aloe vera roste v tropickém a subtropickém pásmu, především v Africe a Středomoří. 

Hlavní léčivou složkou je šťáva z listů. Látky obsažené v listech aloe pravé jsou velmi různorodé, účinné látky nejsou v celém listu rovnoměrně rozděleny. Pod povrchem listu je přítomen latex, jehož hlavní účinnou složkou jsou glykosidické deriváty hydroxyanthronu, především aloin, který je silně projímavý. Dále je v latexu podstatný podíl kyselé pryskyřice nerozpustné ve vodě a přítomné v podobě emulze, minerální látky, silice, aldehydy a ketony.  Jeho obsah byl zjištěn v 85 z 240 testovaných druhů, přičemž pouze 10 % testovaných druhů má podobné složení latexu jako aloe pravá. 

Dříve se užívaly slupky jako projímadlo, vzhledem k razantnímu působení v organismu, kdy se objevovaly v zažívacím traktu veliké křeče, se v dnešní době nevyužívají.

Uvnitř listu je přítomen tzv. gel, čistý obsahuje asi 99 % vody a 0,3 % různorodých sacharidů. Gel je poměrně kyselý, z dalších látek jsou přítomny aminokyseliny, lipidy, steroly,třísloviny  a enzymy,  proteiny, tuky minerální látky, cukry, polysacharidy.

Produkty z aloe

Z aloe pravé se získávají 2 odlišné produkty: latex a gel. Latex se většinou suší a prodává v podobě tmavé pryskyřičné látky. Má především projímavé účinky. Naproti tomu gel z aloe je bezbarvý a používá se většinou čerstvý nebo se různým způsobem konzervuje.

Latex z aloe

Latex z aloe pravé je pryskyřičnatá žlutá tekutina, vyskytující se ve slupce listu. Latex je při zpracování sušen.  Je to neprůhledná, tmavě čokoládově hnědá, beztvará, pryskyřičnatá hmota s matně voskovým leskem. Nepříjemně zapáchá, je nakyslý a hořký. Nejčastěji je obchodován pod názvem Barbados aloe nebo Curacao aloe. Podobný produkt se získává i z jiných druhů aloe, zejména z aloe kapské (Aloe ferox) a jejích kříženců, a obchoduje se pod názvem Cape aloe.

Gel z aloe

Čerstvý gel z aloe, který se vyskytuje uvnitř listu je bezbarvá, slizovitá, rosolovitá hmota. Nevoní a je lehce nahořklý. Po utrhnutí se rychle snižuje účinnost aloe, proto je třeba užívat gel z aloe čerstvý. 

Šťáva z listu

Pro komerční využití se někdy využívají celé listy aloe pravé. Výsledný produkt obsahuje látky z gelu i latexu, proto je nezbytné jej zbavit aloinu a ostatních účinných látek na bázi antrachinonů. Výsledný produkt je označován jako odbarvená (dekolorizovaná) šťáva z listů aloe a je z hlediska bezpečnosti pro vnitřní užívání považován za nezávadný.

Imunitní systém

Působí protizánětlivě, antiviroticky a antibakteriálně. U vnitřního užití bylo zjištěno rovněž baktericidní působení na Streptococcus agalactiaeEnterobacter cloacaeKlebsiella pneumoniaePseudomonas aeruginosaSerratia marcescens a Citrobacter sp., bakteriostatické působení na Staphylococcus aureusStreptococcus pyogenes a Salmonella paratyphi a inhibiční na Mycobacterium tuberculosis a Bacillus subtilis.

Hojí rány a popáleniny

Gel podporuje rychlejší hojení, působí protizánětlivě, podporuje tvorbu kolagenu. Rána se rychleji uzavírá. Působí antiviroticky, antibakteriálně a antimykoticky.

Působí na odřeniny, otlaky, bodnutí krev sajícím hmyzem či žihadlem, pohmožděniny, akné a kazy na pleti, kožní vředy a ekzémy. 

Účinek na metabolismus

Snižuje hladinu krevního cukru a triglyceridů u diabetických pacientů. Snižuje cholesterol, triglyceridy v krvi. 

Působí proti rakovině

Aloe-emodin, látka obsažená v listech aloe pravé, byl zkoumán jako látka s potenciálně protirakovinným působením.  Bylo zjištěno, že tato látka působí cytotoxicky proti některým typům nádorů včetně leukemických, zatímco normální buňky nepoškozuje. 

Problémy v dutině ústní

Urychluje hojení po extrakci zubu, hojí afty, tlumí záněty v dutině ústní.

Péče o pleť

Čerstvý gel z aloe působí velmi příznivě na pleť. Pleť je po aplikaci aloe hebká, vláčná, jemná a hydratovaná

Vedlejší účinky a kontraindikace

Toxické účinky byly zjištěny pouze u latexu. Příznaky předávkování jsou prudký a silný průjem. Latex by neměl být podáván pacientům se zánětlivým onemocněním trávicího traktu, zúžením a neprůchodností střev, s křečemi, kolikou, krvácejícími hemoroidy, zánětem ledvin a nediagnostikovanými trávicími potížemi. Vnitřní podávání není doporučeno těhotným a kojícím ženám a dětem do 10 let věku. 

Gel z aloe pravé je možné užívat podle potřeby i vícekrát za den. Při domácím užití je třeba použít opravdu druh aloe vera, ostatní druhy mohou být jedovaté.  K získání gelu k vnější aplikaci se též používá druh aloe stromovitá (Aloe arborescens), který se často pěstuje jako pokojová rostlina. Účinek je obdobný jako u aloe pravé.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1Přidat element

Specializuji se na přírodní a čínskou medicínu, kdy využívám léčebné metody staré několik tisíciletí. Pomáhám klientům, aby se cítili dobře a žili s láskou život na této zemi. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře