Aloe forox mill, Aloe arborecens mill, Aloe vera

Rostlin rodu aloe existuje více druhů. Na rozdíl od aloe stromovité, kterou je možné pěstovat doma na okně, jsou aloe pravá a aloe kapská velké teplomilné keře, které se dají v našich podmínkách pěstovat pouze ve skleníku. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou. 

Aloe vera roste v tropickém a subtropickém pásmu, především v Africe a Středomoří. 

Hlavní léčivou složkou je šťáva z listů. Látky obsažené v listech aloe pravé jsou velmi různorodé, účinné látky nejsou v celém listu rovnoměrně rozděleny. Pod povrchem listu je přítomen latex, jehož hlavní účinnou složkou jsou glykosidické deriváty hydroxyanthronu, především aloin, který je silně projímavý. Dále je v latexu podstatný podíl kyselé pryskyřice nerozpustné ve vodě a přítomné v podobě emulze, minerální látky, silice, aldehydy a ketony.  Jeho obsah byl zjištěn v 85 z 240 testovaných druhů, přičemž pouze 10 % testovaných druhů má podobné složení latexu jako aloe pravá. 

Dříve se užívaly slupky jako projímadlo, vzhledem k razantnímu působení v organismu, kdy se objevovaly v zažívacím traktu veliké křeče, se v dnešní době nevyužívají.

Uvnitř listu je přítomen tzv. gel, čistý obsahuje asi 99 % vody a 0,3 % různorodých sacharidů. Gel je poměrně kyselý, z dalších látek jsou přítomny aminokyseliny, lipidy, steroly,třísloviny  a enzymy,  proteiny, tuky minerální látky, cukry, polysacharidy. 

Produkty z aloe

Z aloe pravé se získávají 2 odlišné produkty: latex a gel. Latex se většinou suší a prodává v podobě tmavé pryskyřičné látky. Má především projímavé účinky. Naproti tomu gel z aloe je bezbarvý a používá se většinou čerstvý nebo se různým způsobem konzervuje.

Latex z aloe

Latex z aloe pravé je pryskyřičnatá žlutá tekutina, vyskytující se ve slupce listu. Latex je při zpracování sušen.  Je to neprůhledná, tmavě čokoládově hnědá, beztvará, pryskyřičnatá hmota s matně voskovým leskem. Nepříjemně zapáchá, je nakyslý a hořký. Nejčastěji je obchodován pod názvem Barbados aloe nebo Curacao aloe. Podobný produkt se získává i z jiných druhů aloe, zejména z aloe kapské (Aloe ferox) a jejích kříženců, a obchoduje se pod názvem Cape aloe.

Gel z aloe

Čerstvý gel z aloe, který se vyskytuje uvnitř listu je bezbarvá, slizovitá, rosolovitá hmota. Nevoní a je lehce nahořklý. Po utrhnutí se rychle snižuje účinnost aloe, proto je třeba užívat gel z aloe čerstvý. 

Šťáva z listu

Pro komerční využití se někdy využívají celé listy aloe pravé. Výsledný produkt obsahuje látky z gelu i latexu, proto je nezbytné jej zbavit aloinu a ostatních účinných látek na bázi antrachinonů. Výsledný produkt je označován jako odbarvená (dekolorizovaná) šťáva z listů aloe a je z hlediska bezpečnosti pro vnitřní užívání považován za nezávadný.

Imunitní systém

Působí protizánětlivě, antiviroticky a antibakteriálně. U vnitřního užití bylo zjištěno rovněž baktericidní působení na Streptococcus agalactiaeEnterobacter cloacaeKlebsiella pneumoniaePseudomonas aeruginosaSerratia marcescens a Citrobacter sp., bakteriostatické působení na Staphylococcus aureusStreptococcus pyogenes a Salmonella paratyphi a inhibiční na Mycobacterium tuberculosis a Bacillus subtilis.

Hojí rány a popáleniny

Gel podporuje rychlejší hojení, působí protizánětlivě, podporuje tvorbu kolagenu. Rána se rychleji uzavírá. Působí antiviroticky, antibakteriálně a antimykoticky.

Působí na odřeniny, otlaky, bodnutí krev sajícím hmyzem či žihadlem, pohmožděniny, akné a kazy na pleti, kožní vředy a ekzémy. 

Účinek na metabolismus

Snižuje hladinu krevního cukru a triglyceridů u diabetických pacientů. Snižuje cholesterol, triglyceridy v krvi. 

Působí proti rakovině

Aloe-emodin, látka obsažená v listech aloe pravé, byl zkoumán jako látka s potenciálně protirakovinným působením.  Bylo zjištěno, že tato látka působí cytotoxicky proti některým typům nádorů včetně leukemických, zatímco normální buňky nepoškozuje. 

Problémy v dutině ústní

Urychluje hojení po extrakci zubu, hojí afty, tlumí záněty v dutině ústní.

Péče o pleť

Čerstvý gel z aloe působí velmi příznivě na pleť. Pleť je po aplikaci aloe hebká, vláčná, jemná a hydratovaná

Vedlejší účinky a kontraindikace

Toxické účinky byly zjištěny pouze u latexu. Příznaky předávkování jsou prudký a silný průjem. Latex by neměl být podáván pacientům se zánětlivým onemocněním trávicího traktu, zúžením a neprůchodností střev, s křečemi, kolikou, krvácejícími hemoroidy, zánětem ledvin a nediagnostikovanými trávicími potížemi. Vnitřní podávání není doporučeno těhotným a kojícím ženám a dětem do 10 let věku. 

Gel z aloe pravé je možné užívat podle potřeby i vícekrát za den. Při domácím užití je třeba použít opravdu druh aloe vera, ostatní druhy mohou být jedovaté.  K získání gelu k vnější aplikaci se též používá druh aloe stromovitá (Aloe arborescens), který se často pěstuje jako pokojová rostlina. Účinek je obdobný jako u aloe pravé.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1