Archangelica officinalis
Andělika je velmi statná trvalka s řepovitým, aromatickým oddenkem. Dorůstá až do výšky 2 metrů.
Roste v Evropě a v Severní Asii. V některých zemích se pěstuje. V Česku se mezi původní místa výskytu počítají pouze Krkonoše, na ostatních místech je pravděpodobně zplanělá. Vyskytuje se v ostatních pohořích i v nížinách, zejména u řek, u lesních potoků, na vlhkých loukách.
Rostlina obsahuje tanin, silice, flavonoidy, kyselinu angelikovou a valerovou, další oraganické kyseliny, hořčiny, cukr, pektin, pryskyřice atd.
Drogou je kořen, plody. Kořen se sbírá druhý rok na podzim.
Andělika lékařská je významná silně aromatická léčivá rostlina. Nahořklá, ostrá a aromatická. Jako koření se používají zralá semena. Jako léčivá droga se používá kořen s oddenkem a to nejčastěji ve formě prášku či macerátu. Koření se přidávají do polévek, omáček a salátů.
Trávení
Aromatické látky a hořčiny povzbuzují vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Zvýšení vstřebání živin má celkový tonizující vliv na organismus. Kumariny uvolňují křeče hladkého svalstva a zlepšují posun potravy ve střevech. Tlumí nadýmání při problémech se slinivkou, působí při hnilobné i kvasné dyspepsii, pomáhá při nechutenství. Působí proti žaludeční neuróze, podporuje chuť k jídlu.
Látky mírně zvyšují činnost ledvin a pocení.
Respirační problémy
Chrání sliznice dýchacích cest, zmírňuje zahlenění dýchacích cest, podporuje vykašlávání.
Gynekologické problémy
Tlumí menstruační bolesti.
Problémy s pohybovým aparátem
Zevně působí jako antirevmatikum, kdy je možné použít i tinkturu.
Podpora nervové soustavy
Droga má sedativní účinek na mozkovou kůru, působí proti křečím. Při hysterii a zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele. Tlumí migrenózní příznaky včetně závratí a jiskření před očima.
Ústní dutina
Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo.
Cévní systém
Zpevňuje cévní stěny.
Vedlejší účinky a kontraindikace
Nedoporučuje se léčba andělikou lékařskou při zánětech ledvin a při vředových chorobách trávicího ústrojí. Při dlouhodobém užívání je nutné vyvarovat se pobytu na slunci, obsažené furanokumariny způsobují záněty kůže. Mohou se vyskytovat průjmy a zvýšená krvácivost. Nepoužívat při kojení a těhotenství.
Literatura
Ing. Jiří Janča, CSC, Josef A. Zentrich 1994
MUDr. Karol Mika, 2018