Arnica montana
Prha arnika nazývaná též arnika horská nebo prostě arnika, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovité . Vyznačuje se přímou lodyhou, přízemní růžicí listů a velkými úbory žlutooranžových květů.
Vyskytuje se výhradně v Evropě. Vyskytuje se i v České republice, kde patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem. Arnika je ceněná léčivá rostlina, používaná zejména zevně na poranění a záněty. Je jedovatá.
Drogou je celá rostlina, ale sbírá se především květ.
Rostlina obsahuje především flavonoidy, silice, karetonoidy, aminy, cholin, minerální látky a třísloviny.
Arnika se používá od nepaměti. Nejčastěji se používá jako tinktura nebo homeopatikum.
Zevní použití
Ředěná tinktura se používá ve formě obkladů na drobnější poranění, bodnutí hmyzem, vředy, křečové žíly, záněty dutiny ústní, záněty kloubů. Z tinktury lze připravit také mast. Nedoporučuje se aplikace přímo do otevřené rány.
Kardiologie
Vnitřně se používá v kardiologii, působí na prokrvení věnčitých cév. Vnitřní užívání náleží do rukou kvalifikovaného odborníka, neboť při nesprávném dávkování hrozí otrava.
Kontraindikace
Koncentrované přípravky dráždí sliznice. Při předávkování vnitřně vyvolávají kolapsové stavy, zánět trávicí soustavy, tachykardii. Vyšší koncentrace a nezředěné u zevního použití způsobuje puchýře až nekrózu tkání. Tinktura je nevhodná v těhotenství, při hypertenzi a při onemocnění ledvin.
Literatura
Ing. Jiří Janča, CSC, Josef A. Zentrich, 2018 1994
MUDr. Karol Mika, 2018