Bršlice kozí noha

KDE NAJDEME BRŠLICI KOZÍ NOHU

Bršlice Aegopodium podagraria roste v podstatě všude kam se podíváme. Na březích potoků a řek, v příkopech, zahradách, v sadech, křovinách, poblíž plotů, na loukách a stinnějších vlhčích trávnících, při okrajích polí a vlhčích lesů. Bršlice je trvalka s větveným plazivým oddenkem. Lodyha je asi 70 cm vysoká, přímá, dutá, hranatě rýhovaná. Listy jsou 1-2x trojčetné, podlouhle vejčité a ostře pilovité. Lodyžní listy jsou střídavé. Květenství je uspořádáno do strukturovaného okolíku – terminální okolík a postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů, okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy mají asi 3 mm v průměru, okvětní lístky jsou bílé.

BRŠLICE A JEJÍ LÉČIVÉ ÚČINKY

Pro léčebné účely se používá především odvar z oddenku, hlavně u revmatických obtíží a dny. Dále se používá v urologii. Čistí krev a odvádí z těla kyselinu močovou a chloridy. Tlumí křeče a bolesti břicha a harmonizuje práci střev. Dříve se používala také k léčbě otoků. Mladé lístky můžeme používat k přípravě salátů nebo jako léčebné obklady.

  • revmatické obtíže
  • dna
  • urologické obtíže
  • čistí krev
  • křeče a bolesti břicha
  • otoky

Obklad z listů a natě na bolavé klouby a dnu

Natrháme dvě hrsti listů bršlice a natě, povaříme. Přikládáme na bolavá místa, přikryjeme plátnem a necháme půl hodiny působit.

 

Specializuji se na přírodní a čínskou medicínu, kdy využívám léčebné metody staré několik tisíciletí. Pomáhám klientům, aby se cítili dobře a žili s láskou život na této zemi. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře