Bjetin
Jde o nejranější odrůdu česneku, sklízet jí můžete v prvních dnech července. Jedná se o ozimý širokolistý paličák. Chuť je příjemná a ostrá. Stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané. Nevadí osobám s nemocným žlučníkem.
Matin
Jde o ranou až poloranou odrůdu jarního nepaličáku, sklízet jí můžete v polovině července. Chuť velmi příjemná, jemně ostrá, ušlechtilá. Má malé až středně velké cibule a velký počet stroužků.
Lukan
Jarní úzkolistý nepaličák. Má šedobílé cibule někdy s nevýraznou fialovou kresbou. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá. Stroužky jsou světle hnědě zbarvené a v počtu okolo deseti. Sklizeň do 10. července.
Japo II
Jde o středně až pozdně pozdní druh jarního nepaličáku. Cibule jsou kulovité, velké, pravidelného tvaru, žlutavěbílé. Má středně velké až velké cibule a velký počet stroužků. Barva jeho suknic je žlutavě bílá. Sklizeň začátek srpna. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá.
Benátčan
Jde o odrůdu nepaličáku, který můžete sázet na podzim i na jaře. Má poměrně velkou kulovitou cibuli a velký počet stroužků. Barva jeho suknic je bílá. Sklizeň začátek srpna. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá.
Příprava pozemku
Předplodiny by neměly být stejné čeledi jako česnek. To znamená cibule, pór, pažitka atd. Nejvhodnější předplodina jsou naopak brambory. Dále je třeba měnit pozemek na kterém česnek pěstujeme. Pozemek pro česnek by měl být na slunném místě a neměl být příliš mokrý. Lze jej úspěšně pěstovat jak na písčitých, tak i na těžkých půdách.
Sázení česneku
Hlavičky česneku rozeberte na stroužky, poškozené stroužky vyhoďte. Stroužky vložte do misky, kterou zalijte prostředkem na moření (Sulka). Nechte je tam ležet zhruba dvanáct hodin. Poté stroužky vyndejte, nechte uschnout a můžete začít sázet.
Nasypte špetku startovacího hnojiva, česnek sázejte krčkem dolu v rozestupu osm až patnáct centimetrů od sebe a dostatečně hluboko, česnek by měl být v záhonu zcela zakrytý, nad stroužky by měla být zhruba šesti až deseticentimetrová vrstva půdy.
Sklizeň
Jarní česnek byste měli sklidit na přelomu léta a podzimu. Jakmile začne nať polehávat. Ve chvíli, kdy už paličky praskají, znamená to, že česnek je přezrálý. Po sklizni ho usušte a uskladněte.
Česnek je možné pěstovat i v bytě
Pěstovat česnek můžete i v bytě, jediný rozdíl je, že sklizeň bude menší. Postupujte stejně jako při pěstování na zahradě. Nachystejte si truhlík, kvalitní zeminu a česnek. Udělejte v truhlících důlky hluboké zhruba dva centimetry, dodržujte čtyřcentimetrové rozestupy. Nasypte špetku startovacího hnojiva, česnek naskládejte a zahrňte zeminou. Nádoby s česnekem dejte na slunné stanoviště a pravidelně je zalévejte.