Vše co jste nevěděli o šafránu?

Šafrán setý léčí deprese, obezitu, močové a zažívací problémy.

Víte co určuje cenu nejdražšího koření na světě?

Za 1 kg kvalitního Iránského šafránu, zaplatíme až 400 000 korun.  Hlavním faktorem, který ovlivňuje cenu šafránu, zůstává lidská práce. Šafrán setý je květinka, která roste ve střední Asii, nebo středomoří.  Květy se sbírají ručně, z každého květu je třeba ručně vytrhat čnělky a ty opět velmi rychle zpracovat.  Abychom získali 1 kg koření, je potřeba nasbírat 150 000 – 200 000 blizen.

Pozor na to, co kupujete

Jelikož, vše co je drahé, svádí obchodníky k podvádění. Často tedy dochází k tomu, že do směsí se přimíchávají cizí příměsi. Nejčastěji se jedná o světlici barvířskou a měsíček zahradní.  O tom, zda není šafrán padělán, se přesvědčíme tak, že několik kousků necháme nabobtnat v teplé vodě. Pravý šafrán nabývá nabobtnáním kornoutovitého tvaru.

Šafrán a jeho použití v kuchyni

Již malé množství šafránu ochutí veliké množství pokrmu a zabarví ho svítivě žlutou barvou. Šafrán má ostře-hořkou chuť. Sušením vzniká aldehyd tzv. šafranal, který je odpovědný za typickou šafránovou chuť. Díky své barvě a aroma se přidává hlavně do rýže, kuskusu, těstovin, polévek, k ovoci, mořským plodům a rybám. Hodí se také k sýrům, houbám, bramborám a přidává se dokonce i do zákusků.

Léčivé účinky šafránu

Šafrán je bohatým zdrojem minerálních látek, především vápníku, draslíku, hořčíku a železa. V neposlední řadě obsahuje vitamín C a malé množství vitamínu A. Doménou použití šafránu je právě homeopatie.

močové a zažívací potíže, astma, dna, menstruační bolesti, psychické problémy

Přes jeho pozitivní účinky na naše zdraví, by ale neměla být konzumace šafránu v žádném případě přeceňována. Ve velkých množstvích může způsobit podráždění sliznic, pokožky a vnitřních orgánů s výskytem krve v moči, a může dojít až k srdečnímu selhání.  Bylina je ve větším množství (cca 15 g sušené drogy) jedovatá. Užívat nesmí děti do 10 let, těhotné a kojící ženy.

Specializuji se na přírodní a čínskou medicínu, kdy využívám léčebné metody staré několik tisíciletí. Pomáhám klientům, aby se cítili dobře a žili s láskou život na této zemi. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře