Také kozlíček polní, je drobná jednoletá bylina s vidlicovitě dělenou, 10–30 cm vysokou lodyhou, jednoduchými listy a nenápadnými bělavými nebo modrými květy. Planě roste na polích, v trávnících, v příkopech, na pastvinách a vinicích od nížin do podhůří. Pěstuje se zemědělsky a jistě jí znáte z obchodů. Vypěstovat si polníček můžete i doma.
Je to jedna z mála rostlin, kterou můžete mít čerstvou i během zimy. Polníček má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť.
Polníček je jednoletá nebo i ozimá rostlina, záleží na tom, kdy ho vyséváte. Sít můžete na podzim nebo na jaře, pokud polníček vysejete na podzim, můžete ho sbírat i přes zimu. Vysévejte do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednoťte tak, aby byly od sebe 10 – 15 cm. Pravidelně zalévejte aby sazeničky nezaschly.
Polníček má krátkou vegetační dobu, pokud chcete mít sklizeň i na podzim a v zimě, je třeba polníček vysévat koncem léta nebo začátkem podzimu. Výsev uprostřed léta je vhodný v polostínu s hojností zálivky. Pokud jej necháte vykvést, tvoří semena a sám se vysemeňuje.
Listy polníčku můžete začít sbírat, když naroste 4. pár pravých listů. Sbírat můžete celou rostlinku nebo jednotlivé listy, které z rostlinek postupně otrháváte.
Polníček obsahuje velké množství vitaminu C, A, E a betakaroten. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová (důležitá v těhotenství).
prevence infarktu myokardu, prevence anginy pectoris
posílení imunity
podpora metabolismu
chudokrevnost, anémie
únava
duševní a psychické napětí, stres
zlepšuje soustředění
posiluje imunitu
čistí ledviny
zlepšuje soustředění
aktivuje látkovou výměnu v buňkách
Polníček můžete použít do polévek, špenátu, brambor a do zeleninových salátů. Z polníčku můžete připravit i smoothies.
Smoothie s polníčkem
½ šálku bobulového ovoce (ostružiny, maliny, jahody – mohou být i mražené)
1 ½ šálku polníčku (kozlíček polní)
1 polévková lžíce kokosového oleje
1,5 dl vody
máta na ozdobení