Moxování je léčebná metoda tradiční čínské medicíny, kdy nahříváme akupunkturní body a jiné části těla. Cílem je prohřátí, harmonizace, zklidnění a uvolnění těla.
K moxování se od nepaměti používá doutnavé teplo sušeného a lisovaného pelyňku. Vzhledem k tomu, že klasické bylinné moxy doutnají a kouří, dají se v dnešní době zakoupit i nedoutnavé karbonizované moxy.
Čínská medicína přisuzuje pelyňku teplou (jangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť. Má účinky na doplnění krve a energie čchi. Používá se u nemocí z chladu a vlhkosti.
Pelyněk podporuje trávení, působí dezinfekčně, tlumí křeče, premenstruační napětí i menstruační bolesti, působí na činnost žlučníku a jater. Užívá se nejčastěji při nechutenství, zvracení, střevních kolikách, průjmu.
Pohybem – vpřed a vzad, od těla udržujeme moxu v dostatečné vzdálenosti, tak aby to bylo příjemné
Bez pohybu – držíme moxu v určité vzdálenosti od těla, používá se k prohřívání určitého bodu, tak aby to bylo příjemné
Krouživým pohybem – opět tak dlouho aby to bylo příjemné
Ťukáním – pohybujeme moxou od prohřívaného místa a zpět
Horkou jehlou
Dále je možné použít nepřímou moxu, kdy jako podklad použijeme sůl, česnek nebo zázvor. Navrch položíme pelyňkový smotek a zapálíme. Přičemž je nutné místo sledovat a v případě nepříjemného pocitu nebo pálení smotek odstranit. Sůl je možné využít při trávicích potížích v oblasti pupku, kdy nepřímo moxujeme akupunkturní bod CV8 Shengue, který je kontraindikován při akupunktuře.
Metody v průběhu terapie můžeme mezi sebou různorodě kombinovat. Moxujeme maximálně 20-30 minut.
Stření část břicha, klouby, šlachy a místa kde v organismu pociťujeme chlad
Nejčastěji používané akupunkturní body
Zusanli ST36, který se moxuje často jako prevence, kdy zachováváme přirozenou energii těla, působíme na imunitu, slezinu a žaludek.
Mingmen GV4 a body na přední střední dráze v oblasti břicha a podbřišku, především Guanyuan CV4 a Qihai CV6
Zhiyin BL67 otočení plodu do fyziologické pozice.
Křečové žíly, zánětlivé stavy, akutní stavy, horečky, horkost v organismu – pocity horka a tepla, u těhotných v oblasti břicha, beder a kříže, v blízkosti očí, velkých tepen a pohlavních orgánů, při suchém a dráždivém kašli