Podle starých legend se pampeliška zrodila z prachu, který rozvířil ohnivý vůz boha Slunce.
Každý rok zdobí našel louky žlutá bylinka, která dostala jméno pampeliška, smetánka obecná (Taraxacum officinale). Pampelišku často označujeme jako nežádoucí plevel, přitom tato rostlinka dokáže léčit mnohé zdravotní neduhy a je opravdovým klenotem v rostlinné říši.
Ebook zdarma 10+1 jarních bylinek aneb jak na očistnou kůru, si můžete stáhnout –zde–
Pampeliška má velmi mnoho druhů, které jsou od sebe velice špatně rozlišitelné. Latinský název Taraxacum officinale je označení především severských druhů, proto je doporučeno používat pro naše druhy označení „Taraxacum sect. Ruderalia“. Odhaduje se, že jen v ČR do ní spadá až 250 různých, velmi těžko odlišitelných druhů. Popsáno je jich asi kolem 100.
Pampeliška je běžná rostlina z čeledi hvězdicovitých, vysoká 5-40 cm, s dlouhým kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Žluté květy (úbory) vyrůstají z listové růžice na dutých stvolech, které se posléze mění v plodenství ochmýřených nažek. Celá rostlina je prostoupena mléčnicemi, které při utržení roní bílou šťávu – latex. Pampeliška roste na loukách, u cest a na trávnících, kvete zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim.
Sběr
Kořen, nať, list, květ
Obsahové látky
Lactopicrin, taraxacin, triterpeny taraxasterol, taraxerol, organické kyseliny, steroly, třísloviny, aminokyseliny, inosit, kaučuk, silice, minerální látky, polysacharid inulins, kyselina křemičitá, vitamín C. V květu favonoidy, karotenoidy, silici atd. Listy obsahují vitamíny A,B,C,D a kyselinu křemičitou.
Drogu můžete použít
zánět jater
snižuje hladinu cholesterolu a trigliceridů v krvi
poruchy metabolismu
léčí nemoci sleziny
čistí krev
léčba močových kamenů
působí při zánětu močových cest
odvodňuje a podporuje pocení
jarní únava a detoxikace organismu
atopický ekzém, akné, lišej, vyrážka
čistí žaludek, zlepšuje trávení
žlučníkové kameny
dna
lymfatické otoky
výzkumy ukazují obsah protirakovinných látek
podpora tvorby semene u mužů
hnisavé záněty v krku, angína
působí proti degeneraci kostí a chrupavek
pomáhá vyvolat menstruaci
Odvar z kořene
Pokud chcete propláchnout ledviny, podpořit imunitu, snížit hladinu krevního cukru, připravte si odvar z kořene.
K odvaru potřebujte 1 kávovou lžičku až lžíci na šálek vody, vařte 1 minutu a podávejte 2-4krát denně.
Tinktura z kořene
Očištěný kořen nakrájejte nožem na malé kousky, vložte po okraj do lahve, zalijte alkoholem tak, aby byl kořen byl ponořený. Nechte louhovat (macerovat) na teplém místě minimálně 3 týdny. Protřepávejte. Po třech týdnech tekutinu přeceďte do jiné lahvičky. Já to dělám přes plátno a ještě se snažím z kořene vymačkat, co nejvíce tekutiny.
Použijte 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti a rozdělte do 3 dávek za den.
Čaj (odvar) z kořene při ekzémech, vyrážkách, žlučníkových, ledvinových a jaterních chorobách
Nastrouhejte lžičku až lžíci kořene na šálek vody. Vařte 10 minut. Užívejte ½ sklenice 2-3krát za den.
Sběr
Pampeliškové listy sbírejte od května do října, sušte na stinném až slunečném místě, během sušení je třeba listy načechrat a obrátit. Usušený pampeliškový list by měl být svěže zelený. Kořen pampelišky sbírejte před rozkvětem (březen, duben nebo na konci vegetačního období (srpen, září). Kořen je třeba důkladně omýt, okapat a sušit umělým teplem do 50 C. Správně usušený kořen je na lomu bílý, bez zápachu, láme se s praskotem a je slabě hořký.
Směs na žlučníkové kameny
30-40 gramů pampeliškových listů, pokrájejte a zalijte 0,5 litrem studené vody, povařte a 10 minut louhujte. Užívejte skleničku 2x denně před jídlem.
Pampeliškový sirup pro děti
200 pampeliškových květů, 4 citrony, 2 litry vody, 2 kg cukru.
Pampeliškové květy zalijte vodou, přidejte pokrájené citrony a louhujte do druhého dne. Druhý den přeceďte přes plátýnko, přidejte cukr a vařte do zhoustnutí.
Pampeliškový olej na suché ruce
Nasbírejte 150 gramů květů pampelišky (jen žlutou část), zalijte 1000 ml olivového oleje. Nechte na parapetu okna na slunci 3 týdny. Sceďte.
TIP!
Při jarní únavě, očistě jater a snížení cukru je dobré sníst denně 6-10 syrových, dobře umytých pampeliškových stvolů.
Pražené pampeliškové kořeny lze použít jako náhražku kávy stejně jako kořeny čekanky.
Pokud se chcete dozvědět víc o bylinkách, které můžete sbírat v květnu, koukněte se —tady—
Toxicita
Při dodržení terapeutické dávky, nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Bylinka není vhodná při kojení (díky její hořké chuti, která může přejít do mléka). Při neprůchodnosti žlučových cest, je třeba opatrnosti při užívání pampelišky (lepší je poradit se s lékařem.)