Ptačinec žabinec (Stellaria media) drobný hojně rostoucí plevel, který najdeme v každé zahradě. Křehké, křupavé lístky se hodí do salátů a patří mezi další léčivku, která je bohatá na slizy, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, kysličník draselný, kysličník křemičitý, vitamíny C, E, karotin a další.
Stellaria media, čeleď: silenkovité (hvozdíkovité), LA: Caryophyllaceae
Roste na zahrádkách, záhonech i ve volné přírodě. Jedná se o nízkou, křehkou, hustě rozvětvenoua mělce kořenící bylinu. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, porostlé bílými chloupky; listy vstřícné, vejčité, na konci zašpičatělé, v dolní části lodyhy řapíkaté, v horní naopak přisedlé. Drobné květy vyrůstají ve vijanech v paždích listů; jsou pravidelné, pětičetné, oboupohlavné, s bílými korunními lístky a samosprašné. Plodem je vícesemenná tobolka s šedohnědými až černými, zhruba 1,5 mm dlouhými semeny, porostlými bradavčitými výrůstky. Kvete během celého roku, včetně mírnějších zim.
Sbíráme kvetoucí nať
Ptačinec podporuje ledviny, působí močopudně, zastavuje krvácení, zmírňuje revmatické problémy, rozpouští hleny. Zevně se používá na při léčbě kožních chorob (ekzémy, lupénka a jiné) Působí detoxikačně a obsahuje slizy, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, kysličník draselný, kysličník křemičitý, vitamíny C, E, karotin
Čaj z čerstvé byliny
Hrst ptačince zalijte 500 ml horké vody, 5 minut nechte louhovat a poté vypijte
Čerstvá šťáva z ptačince
Rostlinu odšťavníme nebo umeleme a používáme 4x denně 1 čajovou lžičku.
Obklady z ptačince
Čerstvou nať rozklepeme, vložíme na plátno, přiložíme na postižené místo a necháme 1 hodinu působit.