Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) pomáhá snížit hladinu cholesterolu, působí příznivě na močové cesty při zánětěch a kaménkách. Obsahuje třísloviny, hořčiny, řadu organických kyselin, vitamín C, saponiny, pryskyřici, vosky a další účinné látky.
Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae). Ve starších taxonomických systémech byl řazen většinou mezi krtičníkovité (Scrophulariaceae).
Rozrazil lékařský je vytrvalá, nižší až středně velká bylina s poléhavou a vystoupavou lodyhou. V květenství stonek dorůstá do výšky až 50 cm. Listy lodyhy jsou vstřícné a roztroušeně chlupaté. Květy má rozrazil bleděmodré, někdy spíše fialkové, jindy bělavé, vytvářející bohaté hrozny.
Rozrazil roste v lesích, sušších loukách a mezích. Většinou se jedná o stanoviště suchá a chudá na živiny.
Rozrazil lékařský snižuje obsah cholesterolu v krvi, čistí krev, tudíž je vhodný při různých kožních problémech, používáme jak vnitřně tak zevně. Potlačuje bronchitidu, astma a záněty v trávicím traktu. Blahodárně působí také na močové kameny a záněty močových cest. Detoxikuje organismus, podporuje vykašlávání, léčí revmatismus. Používá se i na bolest hlavy.
Účinné látky rozrazilu jsou třísloviny, hořký glykosid aukubin, hořčiny, řada organických kyselin včetně vitaminu C, pryskyřice, vosky, saponiny, silice a další.
Dnes se už používá méně a přidává se do čajových směsí. Mladá nať se používala i do jarních salátů a polévek.
Vnitřně se používá dvouminutový odvar z natě nebo čerstvá šťáva. Zevně pak 5–10 minut uvařený odvar jako kloktadlo, na výplachy a obklady.
Šťáva pro zlepšení metabolismu
Rozrazil odšťavníme, a užíváme 2 až 3 čajové lžičky, 2x až 4x za den, před jídlem.
Tinktura z rozrazilu
Jednu vrchovatou dvouhrst kvetoucí, nadrobno pokrájené natě dáme do litru 40% slivovice nebo jiné pálenky a necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo na teplém místě. Užíváme 3x denně 15 kapek.