Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), tato oblíbená bylinka se používá v lidovém léčitelství již od starověku. Běžně se můžete setkat s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Působí velmi pozitivně na naše zdraví, proto je mezi přírodními léčiteli velmi oblíbená.
Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, dvouhrannou a větvenou lodyhou. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované (podle nich získala třezalka i svůj název). Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Jestliže si chcete být na 100 % jisti, že trháte třezalku, podívejte se proti slunci na list třezalky a měli byste vidět červené tečky, květ by měl ronit červenou barvu. Během letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.
Účinné látky jsou obsažené pouze v třezalce tečkované, jiné třezalky tedy rozhodně nesbírejte. Z třezalky se sbírají její květy i celá nať, a to během července a srpna, kdy rostlina kvete. Nať se zastřihuje přibližně 10 cm od země.
Co obsahuje třezalka
Její květy obsahují třísloviny, glykosidy, silice a pryskyřice. Déle organické kyseliny, provitamín A a vitamín C. Červené barvivo, které vytéká z květů po jejich rozmělnění, se jmenuje hypericin.
Účinky třezalky
působí jako přírodní antidepresivum
podporuje duševní rovnováhu
užívá se na potíže s játry a žlučníkem
pomáhá při nespavosti
doporučuje se při nadměrném stresu
přispívá ke správné funkci krevního oběhu
je vhodná na podporu zdraví pokožky (otevřené rány, zranění)
nervová, neurologická onemocnění
nepravidelný menstruační cyklus
bolesti zad, revma, revmatoidní artritida
Kdy je lepší třezalku neužívat
Třezalku neužívejte pokud berete léky na snížení cholesterolu, ředění krve, léky proti migréně nebo léky, které upravují srdeční činnost. Dále antivirotika, antieoileptika, antikoncepci a antidepresiva.
Třezalkový čaj
2 čajové lžičky suché třezalky
šálek vroucí vody
Třezalku přelijete šálkem horké vody a nechte 15 minut louhovat, poté přeceďte. Čaj je vhodné pít až třikrát denně.
Janův olej
nať
květy a natě třezalky
Bylinky rozřežte a mírně podrťte. Poté zalijte olivovým olejem a nechte se až 5 dní v otevřené lahvi louhovat. Poté na 6 týdnů uzavřete a postavte na slunce. Během této doby se olej zbarví sytě červeně, dle čehož poznáme, že je připravený k použití. Tento olej se hodí i na vnitřní užívání. Jedna jeho čajová lžička se užívá jednou až třikrát denně.
Čaj na uklidnění nervů
1 lžička třezalky
1 lžička meduňky
1 lžička dobromysli
Třezalku přelijete šálkem horké vody a nechte 15 minut louhovat, poté přeceďte a vypijte.
Zakoupením této knihy získáte průvodce terapií nejrůznějších nachlazení, jako je rýma, kašel, viróza, coronavirus, bolest v krku nebo angína. Ukáži Vám, jak léčit přidružené příznaky choroby (bolest kloubů, svalů, hlavy, bolesti v krku).