Vzhledem k tomu, že se množí dotazy na téma „úzkost a strach“ rozhodla jsem se napsat článek. V článku vycházím i ze svých vlastních zkušeností. Úzkost, strach, panická porucha, deprese, fóbie, nesoustředěnost, poruchy spánku, depersonalizace, vše to můžete hodit do jednoho pytle.
Kdo z VÁS to zažil? Úzkost a strach zažil ve svém životě každý člověk, patří k běžným emocím, ale jakmile přeroste v nekontrolovanou všudypřítomnou úzkost nastane problém, který je třeba řešit s odborníkem!
Úzkost se nemusí projevovat jen jako strach. Úzkost je nepříjemný emoční stav, který je doprovázený nejrůznějšími fyzickými a psychickými projevy. Pokud máte tyto problémy, může to být příznak úzkosti (samozřejmě s těmito projevy můžou souviset i jiné zdravotní problémy, proto je třeba poradit se s lékařem).
Můžou to být tyto projevy:
cítíte vnitřní neklid, třes a nervozitu
cítíte zvýšené svalové napětí, pálí Vás na hrudi
jste malátní a vyčerpaní, motá se Vám hlava
nemůžete se dodechnou nebo lapáte po dechu
buší Vám srdce
nepřiměřeně se potíte
máte sucho v ústech
máte žaludek „na vodě“
často močíte
máte střevní problémy
cítíte knedlík v krku
bojíte se a lekáte
obtížně usínáte nebo nemůžete spát
nesoustředíte se
Je třeba rozlišovat zda se jedná o úzkost, která trvá chvíli (přemíra pracovních nebo studijních povinností, hádka s manželem atd.) Nebo úzkost z dlouhodobého psychického vyčerpání. Kdy je třeba polevit a změnit své návyky. Pokud tak neučiníme, zaděláváme si na veliký problém. Úzkost je mrcha a pokud jí necháte rozjet dokáže s člověkem pěkně zamávat.
Stres je často vnitřní nastavení člověka, kdy si dotyčný neumí plánovat čas, oddělit důležité věci od nedůležitých, neumí říci ostatním ne, nebo naopak si říci o to, co potřebuje. Drobné stresové situace se sčítají a v případě, že překročí únosnou mez, spustí se úzkostná porucha.
Může to být:
kritika ze strany okolí nebo nedocenění, chybování, selhání
porovnávání s druhými lidmi
odkládání nebo nedodělání činnosti
nedostatek projevů lásky
vztahové neshody (s rodiči, rozvod, závislost na partnerovi, nevěra, problémy s dětmi)
pracovní a výkonové stresory (konflikty na pracovišti, přetěžování se, nízký příjem)
nevyhovující bydlení, nedostatek příjemných aktivit, nedostatek přátel, izolace rodiny
nemoc, závislost, handicapy
Úzkostný člověk se snaží úzkosti co nejrychleji zbavit, začne se vyhýbat činnostem, které mu v minulosti navodily stav úzkosti. Bere úzkost jako nepřítele. Jenže, NEPŘÍTELI neuniknete! Úzkost je v tomto případě VÁŠ hlavní nepřítel. Občas se objeví ve vašem životě a po určité době stane vašim denním společníkem. Je to boj se sebou samým. S vaším strachem.
Spustí-li se úzkost poprvé v obchodě, začnete se podvědomě tomuto místu vyhýbat, po čase přestanete navštěvovat jiný obchod a najednou zjistíte, že nejste schopni dojít na nákup, do školy ani do práce.
Pokud se strach stane vašim denním společníkem a je všudypřítomný „BEZDŮVODNÝ“, není na co čekat! Jako příklad uvedu „zkoušku ve škole“, pokud proběhne klasická stresová situace, bude to vypadat asi takto.
Před zkouškou se začnu potit, může mi bušit srdce, budu mít strach, půjdu častěji na záchod, mohu mít i takzvané okno, ale po zkoušce stres opadne a přijde uvolnění. V případě úzkostné poruchy strach na chvíli ustoupí, ale poté se znovu vrátí i s přidruženými symptomy (bušení srdce, pálení na hrudi, třes, zmatenost, malátnost atd.)
Úzkostné myšlenky jsou všudypřítomné a ať chceme či nechceme jsme nuceni jim věnovat převážnou část naší pozornosti. Pokud pociťujeme úzkost a zároveň dochází i k nepříjemným tělesným reakcím (bušení srdce, stažení hrdla, tlak na hrudi, sucho v ústech, brnění končetin a mnoho dalších), je jasné, že bychom měli vyhledat odbornou pomoc.
Pokud se začne s psychoterapií včas máme velikou šanci úzkost brzy zvládnout. Nejvhodnější je najít ve svém okolí odborníka, který pracuje pomocí kognitivně-behaviorální terapie, kterou lze v těžších případech podpořit i šetrnou farmakoterapií.
Pokud se ve vašem životě objeví úzkost, NIKDY NEUTÍKEJTE. Pokud budete mít štěstí, můžete utéct před MEDVĚDEM 🙂 Zkuste úzkost nebrat jako protivníka a neutíkat před ní. Naopak berte jí jako dočasnou pomocnici, která Vás má v životě něco naučit.
Nechcete si přiznat nefungující partnerský vztah?
Bojíte se vlastní neschopnosti v práci?
Cítíte se osaměle?
Utíkáte před traumatickou vzpomínkou?
Na zmírnění úzkosti pomáhá:
relaxační cvičení
meditace
pohyb
otužování
Důležité je najít si něco, na co se budete těšit! Pěkný film v televizi, setkání s přáteli, s rodinou nebo třeba dovolená. Pokud si nevíte s vašim životem rady, je třeba navštívit kvalifikovaného odborníka, který společně s vámi rozklíčuje, kde děláte chyby.
V tomto těžkém období, kdy jsme nuceni zůstávat v izolaci, zařaďte do denního programu:
pohyb v přírodě
relaxační cvičení
činnost na kterou se budete každý den těšit
Vytvořte si denní plán, kdy si do kalendáře nakreslíte nebo napíšete pozitivní činnosti.
Můžou to být:
káva
teplá vana
procházka se psem, partnerem
sklenička vína s kamarádkou
Dále můžete zařadit tyto bylinky: meduňku, kozlík lékařský, chmel, mučenku, mateřídoušku, levanduli, třezalku (pozor na kombinaci s léky).
1 lžičku listů meduňky lékařské
1 lžička natě třezalky tečkované
1 lžička kozlíkového kořene
1 lžička květů levandule lékařské
Na přípravu konvice o objemu 0,5 l budete potřebovat jednu polévkovou lžíci sušených bylin. V případě, že nechcete používat třezalku, nahraďte jí mateřídouškou.
Trápí Vás rýma, kašel, bolest v krku nebo viróza?
Provedu Vás terapií nejrůznějších nachlazení, jako je rýma, kašel, viróza, coronavirus, bolest v krku nebo angína. Ukáži Vám, jak léčit přidružené příznaky choroby (bolest kloubů, svalů, hlavy, bolesti v krku). Řekneme si něco o imunitě a způsobu jak dosáhnout trvalého zdraví. To vše bez zničujících léků, za využití bylinek, stravy a akupunkturních bodů.